A community forum for Wargamers and Roleplayers alike from Timisoara, Romania.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

My painting blog

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 My painting blog la data de Dum Apr 05, 2015 9:29 pm

sataniel

Furacios de blugi
M-am decis sa tin un fel de jurnal in speranta ca ma va ajuta sa fiu mai consecvent in legatura cu acest hobby. In mare in fiecare zi de activitate voi posta ce am facut, cum am facut si de ce.

Incepand de la dreapta la stanga:

Am deja un Clockmaker, una din primele miniaturi de Infinity care le-am achizitionat, dar n-am apucat sa-mi iau al doilea model de Daktaris 2 cat inca era la blister asa ca am fost 'nevoit' sa cumpar Nomads Support Pack ca sa am Daktaris 2 in colectie. Nomads SUpport Pack contine si (ghici!) un Clockmaker, asa ca acum aveam doua modele identice. Am vrut sa-l dau, nu l-am mai dat. Asa ca a ramas in pungulita lui ne asamblat. Ieri m-am decis ca daca o sa-l pictez doar in alteculori tot o sa fie prea asemanator, asa ca am sa-i fac o conversie. Si sa-i schimb sexul. Smile Asa ca azi l-am decapitat. Am luatun cap si mainile de dark eldar, am aplicat niste greenstuff pe piept, am pilit talia, am lipit bitsurile si am completat cu greenstuff et voila, a bulky allmost female character. Smile

Daca tot am discutat ieri de TGG, in timp ce cautam cap de dark eldar am dat si peste Ashara si am decis ca fara motiv a stat prea mult neasamblata. Dupa ce am verificat variantele propuse de raging heroes (vine cu 3 variante de cap, 2 sabii, 2 pistoale, 2 backpackuri) am decis ca varianta asta este cea mai dark eldarish. Am pilit putin baza, am lipit-o si pinuit-o pe baza. Acum e gata sa conduc armata de dark eldar ca archon-ul meu.

Bounty hunterul este exclusive miniature de la N3 Rulebook. Usor de asamblat cu exceptia aripioarele de la cap, care au fost oribile. Arata foarte bine, poza nu-i face nici pe departe dreptate.

Last but not least, alt. Joan d'Arc (exclusive miniature la cartea lui Angel Giraldez) Am pastrat capul in pozitia indicata de ei desi pare putin ciudat. Deasemenea are si o baza ai ei (chestia alba din fata). O sa fie una dintre primele miniaturi pe care am sa incerc tehnicile lui Giraldez. Smile

2 Re: My painting blog la data de Dum Apr 05, 2015 11:52 pm

Tarash_Bulba

Furacios de blugi
You are a much much better hobbyist than I ! Kudos to you.

Sunt curios de paint job-uri. cyclops

Observatie: The conversion - the boobs look ok if you go for armor. Dar mie imi pare ca mainile (cu armura medievala) si capul (cu the bone pins) nu prea se potrivesc cu ze pantaloni...just my 2 cents. Poate o vopsea va imbunatati appearence-ul?

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: My painting blog la data de Mar Apr 07, 2015 12:07 am

sataniel

Furacios de blugi
Da.I noticed, dar cam asta era tot ce se potrivea din bitsuri. Si eu sper ca vopsirea sa creeze o continuitate.

Azi initial imi propusesem sa continui in spiritul TGG si sa incerc sa o termin de pictat pe Jinx. Dar am ajuns tarziu acasa si cu prea putin chef de detalii asa ca

Unul din motivele care le invocam ca nu imi pictez armatele e ca nu pot da cu spray pentru undercoat iarna din cauza temperaturii. Asa ca am gasit primer sub forma de pasta. Asta era inainte de aerograf. Pasta diluata in apa merge ok pe plastic. Acum doua saptamani am aflat ca nu merge bine pe rasina si urma sa testez metalul. Azi am decis sa o incerc pe unul dintre bikeri care are cap de NL de metal, deci daca nu merge damageul ar fi fot minor... si nu prinde. Dupa multe straturi intr-un final am acoperit dar nu se merita. Nici pe plastic nu se merita din cauza timpului de brushing. Oricum sunt ochii pe wayland la stocul de primere pentru aerograf.

Al doilea obiectiv era saincerc tehnica de glazing pe armura unui uruk'hai (sau cum s-o chemand). Acesta poarta un hard leather armor. Il basecoateuisem deja cu P3 Battlefield Brown. Dupa ce am studiat putin problema mi-am dat seama ca glazingul nu se aplica aici. Asa ca am decis sa dau doua layere calthan brown si snakebite leather. Am cam exagerat cu primul layer asa ca sa mai salvez situatia am aplicat un wash de devlan mud.

In timp ce asteptam sa se usuce m-am decis totusi ca pot face ceva glazing... reflectiile luminii pe shield. Partea de sus a shieldului am dat-o cu asurmen blue, si cum pamantul vreau sa fie ceva stanca rosie am decis ca refletia lui pe shield sa fie rosie. Si surpriza baal redul meu s-a transformat intre timp intr-o pasta vascoasa. Am incercat sa-l salvez cu niste thinner, dar starea pacientului era prea avansata. Adauga la lista de washuri de care am nevoie pe langa negru acum si rosu. O picatura de scab red si 8 picaturi de apa si am obtinut ceva destul de bun pt un glaze (initial am incercat 4 apa, dar rosul este destul de puternic). Poate am exagerat un pic, dar oricum glazeurile pe shield se vad numai daca stii de ele si te uiti atent.

Snakebite leather l-am aplicat 1 la 2 apa si vopseaua mi-a iesit prea apoasa, am sa renunt la aceasta ratie, macar pt detalii. Am facut o greseala sau doua la edgeuri am aplicat niste pete suspecte, dar de la distanta arata acceptabil.

In final am adaugat pietre pe baza.

4 Re: My painting blog la data de Mar Apr 07, 2015 10:55 pm

Tarash_Bulba

Furacios de blugi
Hah, imi place ca esti onest...si eu imi inventez scuze ca sa nu fac chestii desi mi-ar place mult sa fie pictate, macar o parte din miniaturile pe care le am.

Parca citisem undeva ca trebuie adaugat ceva sapun la vopselele alea diluate ca sa rupa tensiunea de suprafata si sa curga nu stiu cum, sau sa se omogenizeze apa cu vopseaua....Cipi se avea la de astea, ca la teorie e expert Wink

Uruk-hai-ul nu arata rau pt. tabletop quality...dar snakebite-ul ala iese cam puternic in evidenta...nu crezi ca ar mere s amai acoperi o parte din ele cu layer-ul de desubt? Asa cat sa ramana de highlight? Eventual sa amesteci snakebite cu ceva culoare mai deschisa pt. niste ultime highlight-uri?

Vezi profilul utilizatorului

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum