A community forum for Wargamers and Roleplayers alike from Timisoara, Romania.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition.

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Dum Feb 27, 2011 3:12 pm

Bogdan

Furacios de Gin
No fratilor, avem forum nou si ca sa-l sarbatorim m-am gandit sa propun un mic concurs. Cei ce doresc sa se participe se pot inscrie in acest topic.

Tema concursului:
- Asamblati, pictati si scrieti putin fluff despre un regiment de Warhammer Fantasy.

Cum procedati? Simplu, cititi mai jos si veti afla tot ce trebuie sa stiti!

* Cumparati sau folositi un regiment de Warhammer Fantasy care va place. Regimentul trebuie sa includa numarul minim de modele dim Army-book-ul armatei respective. Unitatea trebuie sa contina si muzician, si standard bearer.
* Asamblati acel regiment, conversiile sunt acceptate sub orice forma.
* Pictati acel regiment intr-o schema de culori care va place. Pentru pictura trebuie sa fie la table-top standard. 3 Culori + Highlights!
* Scrieti o bucatica mica de fluff despre regimentul vostru. O pagina va fi mai mult decat bine-venita.

Mod de acordare a punctelor:

3 pts - Regiment asamblat complet, nr. minim de modele
3 pts - Pictat la standard table-top.
2 pts - Scrieti povestea regimentului respectiv
2 pts - Conversii pe miniaturi

Bonusuri:
2 pts - Free-handed Regimental Standard.
2 pts.- Scenic bases
1 pts - Best Story Award!

Dead-line-ul este data de 15 Aprilie. La fiecare doua saptamani voi anunta numarul de puncte pt. fiecare participant.

Spor la lucru!

Bogdan

Vezi profilul utilizatorului

Kelvon

Furacios de Gin
Si primim premii? Ca un concurs nu-i concurs daca n-are premii albino

Bogdan

Furacios de Gin
Da e posibil sa vina si premii Wink

Kelvon

Furacios de Gin
Like?

Bogdan

Furacios de Gin
Cel mai probabil va fi in forma unui blister Smile Din pacate nu avem resursele pt. a acorda mai mult, si va fi un blister pt. armata din care face parte regimentul respectiv. Spor la treaba.

Kelvon

Furacios de Gin
Pretty

7 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Mar 02, 2011 11:35 pm

Tarash_Bulba

Furacios de blugi
M-as baga...poate asa imi pictez si eu niste Ogrii.
Partea nasoala e ca nu am destule modele de un joc decent de fantasy. Partea si mai faian este ca inca nu am jucat Editia 8a de Fantezie. Partea si mai nasoal ca desi am jucat ciocanul de razboi fantastic sporadic in ultimii 2 ani si jumatate, nu am folosit niciodata magia Rolling Eyes

8 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Mar 02, 2011 11:43 pm

Bogdan

Furacios de Gin
Esti bine-venit la bord. Ia un regiment minim de ce fel de Ogres ai si spor la treaba. Putin de fluff despre ei nu strica. Si va trebui sa incercam editia a 8-a. Eu planuiesc sa cumpar un Big Fat Book.

Reapez

Furacios Biban
oh man i would love to join this contest Smile

dar am cateva intrebari.. adica cate modele sunt intr-un regiment si cam cat ar costa? o medie aproximativa bitte

10 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Joi Mar 03, 2011 10:58 pm

Bogdan

Furacios de Gin
Pai trebuie sa incepem simplu. Te uiti peste armatele de Warhammer Fantasy Smile Iti alegi una care iti place si de acolo alegi un regiment. In armybook in general gasesti dimensiunea minima si uneori maxima a squadului/regimentului Smile

11 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Joi Mar 03, 2011 11:09 pm

Tarash_Bulba

Furacios de blugi
Depinde destul de mult.

De exemplu ogrii, aia normali care sunt core choices (adica troops in 40k) sunt 3+ modele in regiment (adica de la 3 pana cat vor muschii tai) si costa 16 lire pt. 6 bucati (astia sunt large sau medium size parca).

Chaos warriors sunt 12 bucati in box, costa cam tot 16 lire si arata super. Unit size este 10+.

Saurus warriors sunt la acelasi pret, sunt 16 bucati in box si unit size este 10+.

Astea sunt doar cateva exemple din core choices dar ai si special ori rare choices de unde poti sa iti alegi regimente.

Preturi o sa gasesti aici

Pe games-workshop poti sa te uiti la poze faine cu modelele. Fluff-ul il gasesti cu un pic de goagal, sau daca vrei, pe mess pot sa iti furnizez unele materiale ajutatoare... Wink

12 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Vin Mar 04, 2011 12:25 pm

Reapez

Furacios Biban
http://www.maelstromgames.co.uk/index.php?act=pro&pre=gwk_wfb_wef_cor_201_000

astia de exemplu is buni? am tot ce trebe in packu asta?

13 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Vin Mar 04, 2011 12:44 pm

Bogdan

Furacios de Gin
Glade Riders sunt Fast Cavalry de Wood Elves. Conform regulilor pot sa se miste si sa traga la 24 sau 30", pot sa se regrupeze automat daca fac flee, pot fi folositi la March-Blocking. Da sunt okay. In cutie ai 8 Glade Riders de plastic. Daca vrei sa stii mai multe despre factiune, ca armata sunt putine modele, se bazeaza foarte mult pe miscare, teren si au o tona de shooting units (Glade Guard, Glade Riders, Hawk Riders) dar ca si element static au Dryads, Tree-men, Ancient Tree-men, Forest Dragon (cred).

Glade Riderii sunt si Core Units (Troops), si am vazut destul de multe armate bazate pe Glade Riders care functioneaza in 40k cel mai apropiat de Eldari Mecanizati (vezi si Dark Eldar aici). Viteza, trucuri, unitatile se misca sa se suporte una pe cealalta.

Lore-Wise sunt niste fosti colonisti High Elves care s-au rupt de Ulthuan si s-au retras in padurea Athel Loren, situata in lume intre Imperiu (The Empire) si Bretonnia. Ca mentalitate sunt destul de xenofobi, in principal s-au luptat cu Beastmen, Orcs si Dwarfs. De obicei orice intra la ei in padure nu prea mai iese. Singura factiune cu care au o alianta cat de cat formala e Bretonnia si au unele elemente in comun ca si credinta.

Pentru o harta mai detaliata a lumii Warhammer vezi mai jos, ai o harta a Bretonniei si o sa vezi si Athel Loren in partea de est/sud-est

Daca mai ai intrebari despre Wood Elves, deschidem thread in sectiunea de Fantasy si te lamuresc oricat de bine pot.

14 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Mar 09, 2011 10:50 am

Bogdan

Furacios de Gin
Deci avem urmatorii participanti pana acum:

Iulian - Wood Elf Glade Riders
Eu - High Elf Archer Regiment
Adi - Ogre Bulls(?)

Data limita s-a schimbat la 30 aprilie Smile

15 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Mar 09, 2011 6:35 pm

sataniel

Furacios de blugi
Si eu probabil cu ceva Razboinici ai Haosului... sau poate Cavaleri ai Haosului... inca nu m-am hotarat dar una din astea doua.

16 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Mar 09, 2011 6:38 pm

Bogdan

Furacios de Gin
Ai timp pana in 30 Aprilie Smile Si nu uita de partea de istoric despre regimentul respectiv Smile

17 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Dum Mar 13, 2011 12:51 am

Reapez

Furacios Biban
cand se face comanda?

18 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Dum Mar 13, 2011 10:34 am

sataniel

Furacios de blugi
Reapez a scris:cand se face comanda?

Marti. Suna-ma daca vrei ceva si vedem cum rezolvam.

19 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Dum Mar 13, 2011 10:48 pm

Reapez

Furacios Biban
Problema ii ca pana marti nu pot sa fac rost de bani

sambata sau cand se face urmatoare comanda o sa ii aduc bine?

20 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Apr 13, 2011 11:17 pm

Tarash_Bulba

Furacios de blugi
Cer pe cale oficiala o extensie a deadline-ului, pana pe la jumatea sau sfarsitul lui Mai...nu de alta dar altfel nu o sa apuc sa fac mare lucru cu sarbatorile astea ce asteapta dupa colt...

21 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Apr 13, 2011 11:49 pm

Bogdan

Furacios de Gin
Deadline extins 30 Mai

22 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mar Apr 19, 2011 11:13 pm

Tarash_Bulba

Furacios de blugi
Pt. ca m-am suparat pe mine ca is asa putoare la pictat si pt. ca Mihai a zis ca degeaba se extinde deadline-ul ca daca nu m-am apucat de ei pana acum nu o sa termin de pictat regimentul nici pana la pastele cailor, am zis ca asa nu se mai poate si m-am ambitionat.

Cei patru Ogrii din poza de mai jos sunt o parte a regimentului de bulls pe care il am in momentul de fata si pe care il inscriu in mod oficial in concurs (pt. concurs o sa fie numai 4 ca nu cred ca pot face chiar 6).

Am lucrat la toti patru cam cate o ora in 2 zile si pielea este aproape gata ( este prima data cand pictez piele pe suprafete asa de mari si in principiu vreau sa ii fac la standard de table top). Mai am sa ii fac ceva highlight-uri si daca sunt multumit cu rezultatul ii las asa. Daca nu, poate voi apela la vreun wash ,dar ideea e ca sunt aproape gata si pot trece la alte elemente.
Sunt multumit cum au iesit ochii, destui de evil looking huh? Twisted Evil

Important e ca vor fi gata cu tot baze pana in 30 mai.
Cheers.

P.S.: Sa ii vedem si pe ai vostri, mai astialalti, o sa reusiti sa il intreceti pe cel mai puturos pictor de miniaturi din TM?
Razz

Ultima editare efectuata de catre Tarash_Bulba in Sam Apr 30, 2011 11:22 pm, editata de 2 ori

23 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Apr 20, 2011 1:23 pm

sataniel

Furacios de blugi
Ce ai folosit la baze? Imi place privirea celui de al treilea.

24 Re: New Forum, New Start - Hoist the Colours Competition. la data de Mier Apr 20, 2011 2:39 pm

Tarash_Bulba

Furacios de blugi
sataniel a scris:Ce ai folosit la baze?

Este un nisip pe care il foloseste taica-miu la casa pe care o construieste. Am indepartat pietricelele mai mari (printr-o sita mare) si am last pe alea mai marunte. Creau sa obtin o zona cumva wasteland/pietricios sau eventual ceva pamant cu pietre la care sa adaug iarba statica.

La salamandre, vreau sa am un nisip desertic fin asa ca am cernut printr-o sit a fina.

Am din amandoua sa iti dau daca vrei.

Edit: in rest am folosit bitz din kit-ul de ogrii, adica o capcana, o bucata dintr-un corn de ceva bovina, si un gut plate...asta asa ca sa dea un pic de caracter si bazelor.
O sa se vada mai bine cand vor fi pictate. Wink

sataniel

Furacios de blugi
Se mai amana o data deadline-ul? Very Happy

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» www.lent.ro/forum

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum